O nas

Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy jest ośrodkiem medycznym o ponad 60-letniej tradycji i ugruntowanej pozycji na terenie Południowej Wielkopolski. Właścicielem  Zespołu Zakładów jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. 

Rocznie, leczymy ponad 4,5 tys. chorych, a także udzielamy około 10 tys. porad i konsultacji w Wojewódzkiej Przychodni Chorób Płuc i Gruźlicy w Kaliszu.

Prowadzimy chorych z problemami układu oddechowego, poczynając od badań diagnostycznych, poprzez leczenie i rehabilitację pulmonologiczną oraz zapewniamy utrzymanie dobrego stanu zdrowia poprzez regularne kontrole i konsultacje w specjalistycznej Przychodni w Kaliszu.

Motto: „Szpital dobrej, rzetelnej opieki” towarzyszy zespołowi placówki każdego dnia, zapewniając kompleksowe usługi medyczne na wysokim poziomie, oparte o kompetencje i doświadczenie pracowników oraz nowoczesny sprzęt, potwierdzone trzema certyfikatami ISO i wieloma wyróżnieniami.

Profesjonalną opiekę nad pacjentem sprawujemy poprzez funkcjonowanie:
•    3 oddziałów  chorób płuc i gruźlicy, w ramach których diagnozujemy i leczymy również nowotwory,  o łącznej liczbie 134 łóżek;
•    Oddziału Rehabilitacji Pulmonologicznej (13 łóżek);
•    Działu Diagnostyczno – Leczniczego; 
•    Pracowni: 
     - Badania Snu, 
     - Badań Czynnościowych,
     - Aerozoli,
•    Zakładów: 
     - Diagnostyki Laboratoryjnej, 
     - Mikrobiologii 
     - Rentgenodiagnostyki;
•    Sali Intensywnego Nadzoru Medycznego
oraz Wojewódzkiej Przychodni Chorób Płuc i Gruźlicy w Kaliszu.

Z opieki medycznej Zespołu ZOZ w Wolicy korzystają głównie mieszkańcy Kalisza oraz powiatów: kaliskiego, pleszewskiego, konińskiego, tureckiego, ostrzeszowskiego, ostrowskiego, krotoszyńskiego, jarocińskiego, słupeckiego, kolskiego i kępińskiego, w także chorzy ze Śląska.

Dla efektywnego leczenia pacjentów utworzyliśmy  nowoczesny pion diagnostyczny, w tym Pracownie Bronchofiberoskopii i Mikrobiologii, gdzie diagnostyka prątka gruźlicy odbywa się według wymaganych standardów, potwierdzonych certyfikatami, oraz Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej, który na potwierdzenie jakości swych usług uzyskał również wiele certyfikatów. 

Jako jedni z pierwszych w województwie, w 2006r. otworzyliśmy rehabilitację pulmonologiczną. Pacjenci Oddziału Rehabilitacji Pulmonologicznej korzystają z doświadczonej opieki lekarskiej i rehabilitantów, którzy prowadzą zajęcia na odpowiednio przystosowanej do tej działalności, sali. Do poprawienia kondycji i samopoczucia naszych Pacjentów służy również, powstała  w 2014r., ścieżka zdrowia w lesie otaczającym Szpital.

W 2007r. rozpoczęliśmy realizację projektu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego "Program profilaktyki chorób układu oddechowego",  z wykorzystaniem wysokiej klasy przewoźnego aparatu cyfrowego rtg, zamontowanego w ambulansie. Program zakłada dotarcie do tych miejsc w województwie, gdzie pacjent ma utrudniony dostęp do lekarza lub badań rtg. W ten sposób, od 8 lat, badamy rocznie ok 10 000 mieszkańców regionu. Badanie rtg. jest uzupełniane spirometrią oraz edukacją mieszkańców danego obszaru w postaci pogadanek, którym towarzyszy rozdawnictwo materiałów na temat profilaktyki schorzeń układu oddechowego. U około 13 % badanych stwierdzamy zmiany chorobowe, z czego 60 % to nowotwory. Program uratował życie wielu ludziom.

Od 2010 r. zajmujemy się zaburzeniami oddychania podczas snu oraz zaburzeniami oddychania w takich jednostkach chorobowych jak: POChP, zespół hipowentylacji otyłych i innych. Pracownia Badania Snu wykonuje miesięcznie 40 – 50 hospitalizacji diagnostycznych i terapeutycznych. Prowadzimy chorych od diagnostycznego badania polisomnograficznego, po terapię z zastosowaniem różnych metod nieinwazyjnej wentylacji płuc. Nasza Pracownia Badania Snu jest jedną z zaledwie  kilku w Polsce jednostek, które dysponują kompletem aparatury medycznej potrzebnej do tego typu leczenia. 

W roku 2012 rozpoczęliśmy leczenie chorych przy pomocy nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej oraz kwalifikację pacjentów do domowego leczenia respiratorem.

Od wielu lat prowadzimy też profesjonalną, kompleksową opiekę nad pacjentami z nowotworami płuc. Poczynając od pełnej diagnostyki po kwalifikację do leczenia torakochirurgicznego, radioterapii lub chemioterapii, przy czym chemioterapię raka płuc pod nadzorem etatowego onkologa prowadzimy w naszym Szpitalu. Pacjenci, aby uzyskać pomoc onkologiczną w  Wolicy - w przypadku leczenia chemioterapią, nie muszą czekać w kolejce na realizację świadczenia. Ponieważ nie obowiązują nas pakiety onkologiczne, chorzy z nowotworami układu oddechowego przyjmowani są niemal z dnia na dzień.

W celu zapewnienia jak najbardziej kompleksowej opieki współpracujemy z innymi placówkami medycznymi, m.in.: 
-  Instytutem Chorób Płuc i Gruźlicy w Warszawie;
-  Oddziałem Torakochirurgii Wielkopolskiego Centrum Pulmonologicznym  w Poznaniu;
-  Oddziałem Torakochirurgii Katedry i Kliniki Pulmonologii i  Nowotworów Płuc Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
-  Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym im. Ludwika Perzyny w Kaliszu.

RODO klauzula informacyjna
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.