Informacje dla Pacjenta (Pracownia Badania Snu)

Sen jest stanem fizjologicznym, przeznaczonym na regenerację sił biologicznych organizmu. Nie ma drugiej pojedynczej czynności, na którą przypadałoby tak wiele czasu. Sen wypełnia jedną trzecią naszego życia, w ciągu doby powinien trwać nieprzerwanie około 7 godzin. Dwa razy dłużej śpią noworodki i niemowlęta. Ludzie w podeszłym wieku śpią w nocy zwykle krócej, około 6 godzin. Skrócenie snu poniżej 6 godzin powoduje uczucie senności, zmęczenie, obniżenie nastroju, trudności w koncentracji, obniżenie potencji. Zarówno niedobór snu jak i nadmiar snu tj. spanie dłużej niż 9 godzin - jest zaburzeniem funkcji organizmu.
 
Zaburzenia snu stanowią poważny problem epidemiologiczny. Są przyczyną wypadków komunikacyjnych, nieefektywności w pracy, dyskomfortu w życiu prywatnym i społecznym, są czynnikiem zwiększonego ryzyka chorób układu krążenia. Międzynarodowa Klasyfikacja Zaburzeń Snu wyróżnia kilkadziesiąt ich postaci, poczynając od bezsenności, poprzez nadmierną senność, bezdechy śródsenne, zaburzenia ruchowe w czasie snu i inne zaburzenia snu.
 
Objawy takie jak głośne chrapanie, bezdechy we śnie, duszność lub uczucie dławienia w czasie snu oraz zmęczenie, obniżenie potencji, senność, zaburzenia pamięci i koncentracji, zasypianie mimo woli w ciągu dnia - zwłaszcza u osób otyłych sugerują obturacyjny bezdech śródsenny.
 
Osoba z podejrzeniem obturacyjnego bezdechu sennego powinny mieć wykonane badanie polisomnograficzne. Badanie to wykonywane jest w nocy, podczas snu. Przed zaśnięciem do badanego przyklejane są specjalne czujniki zapisujące przez całą noc różne parametry m.in. oddech, ruchy brzucha i klatki piersiowej, ilość tlenu we krwi, pozycja ciała, częstość akcji serca, chrapanie i inne."
 
RODO klauzula informacyjna
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.