SMART. Kiedy mniej w leczeniu astmy znaczy więcej – co daje pacjentowi filozofia leczenia metodą SMART

W dniu 22 czerwca 2017 Szpital Chorób Płuc i Gruźlicy odwiedził konsultant regionalny w dziedzinie pulmonologii prof. Szczepan Cofta.

Celem wizyty była kontrola merytorycznej działalności szpitala oraz wykład na temat:

„Kiedy mniej w leczeniu astmy znaczy więcej – co daje pacjentowi filozofia leczenia metodą SMART?“

 

SMART z ang. Symbicort maintenance and reliever therapy Symbicort Turbuhaler - lek wziewny: budesonid + formeterol

Wyzwaniem dla lekarzy wciąż pozostaje edukacja pacjentów z astmą w zakresie właściwie stosowanej terapii. Lekiem podstawowym w leczeniu astmy tzw. leczenie podtrzymujące stan bez napadów astmy - są sterydy wziewne (ICS). Jedną z trudności napotykanych w leczeniu umiarkowanej i ciężkiej postaci astmy jest niedostateczne wykorzystanie ICS w terapii podtrzymującej, a nadużywanie leków objawowych jakim są ß2 -agoniści o szybkim, ale krótkim działaniu (SABA), które na czas do 6 godzin łagodzą skurcz mięśni oskrzeli, zmniejszają obturację oskrzeli. Dlatego zaproponowano leczenie skojarzone, w jednym opakowaniu leku wziewnego, łącznie inhalowany: steryd wziewny i lek rozszerzający oskrzela. Chory ma do dyspozycji w jednym opakowaniu lek podtrzymujący kontrolę astmy oskrzelowej i lek doraźny (rozszerzający oskrzela), kiedy pogarsza się kontrola astmy ( występuje napad astmy). Najbardziej w tym skojarzeniu sprawdziły się dwa leki: budesonid (ICS) + formoterol. Formoterol jest ß2 -agonistą o wysokiej aktywności i szybkim czasie działania, porównywalnym do salbutamolu (SABA), który poprawia kontrolę astmy gdy jest stosowany jako dodatek do sterydu wziewnego w terapii podtrzymującej. Formoterol działa szybko jak salbutamol, ale utrzymuje swoje działanie do 12 godzin (LABA). W metodzie terapii SMART (Symbicort maintenance and reliever therapy) stosowany jest lek wziewny Symbicort Turbuhaler, który zawiera budesonid+ formeterol. Chory na astmę posługuje się jednym opakowaniem leku, który inhaluje w          dawce stałej tzw.

podtrzymującej kontrolę astmy tzn. przyjmowanie leku 2 razy na dobę co 12 godzin oraz w razie potrzeby ten sam lek w dawce doraźnej w razie pogorszenia kontroli astmy ( np. duszność po wysiłku fizycznym). Budesonid i formoterol pozostają w związku synergistycznym, przez co łączne efekty ich działania uzupełniają się i są addytywne, co w głównej mierze przyczynia się do skuteczności tego typu terapii.

Szereg badań naukowych potwierdza, że takie leczenie jest bardziej skuteczne, zdecydowanie poprawia kontrolę astmy    oskrzelowej aniżeli przyjmowanie                                 leków wziewnych

przeciwastmatycznych innymi metodami. Oceniono, że w porównaniu z innymi sposobami leczenia, terapia podtrzymująca i doraźna budesonidem+formoterolem zmniejszyła istotnie ilość nasileń astmy pod najostrzejszą postacią, których wynikiem była hospitalizacja/wizyta w izbie przyjęć.

RODO klauzula informacyjna
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.