Organizacja przyjmowania w Punkcie szczepień przeciwko Covid-19 w Wolicy?

Punkt szczepień przeciw Covid-19 w Wolicy powstaje z trzech kontenerów modułowych wykonanych na specjalne zamówienie przy parkingu Szpitala w Wolicy. W takim punkcie będzie znajdować się pomieszczenie lekarza, do którego wchodzi pacjent. Tam wypełnia ankietę i przeprowadzany jest z nim wywiad, przechodzi badanie, po kwalifikacji jeśli będzie wszystko dobrze, pacjent przechodzi do kolejnego pomieszczenia, gdzie jest pielęgniarka i go zaszczepi. Po szczepieniu przechodzi dalej do poczekalni, gdzie znajduje się pod obserwacją przez 15 min.
 
Kontenery będą ogrzewane, wyposażone w umywalki, ciepłą wodę, przebieralnię dla personelu, krzesła i sofę do wypoczynku dla zaszczepionych pacjentów oraz wyposażone są w niezbędny sprzęt ratunkowy. Pacjenci będą umawiani na konkretną godzinę, nie ma poczekalni przed szczepieniem dla pacjentów.
Zgodnie z wytycznymi ministerstwa punkty szczepień mają być organizowane w każdej gminie. Ten w szpitalu w Wolicy będzie punktem szczepień dla gminy Godziesze Wielkie, ale też dla wszystkich innych mieszkańców, którzy będą chcieli się zaszczepić przeciw Covid-19 i być zakwalifikowani do szczepienia przez specjalistów z Wolicy.
 
W grudniu na liście personelu szpitala w Wolicy do szczepienia było 79 osób. Ministerstwo przedłużyło czas zapisywania się na szczepienia dla medyków do 14 stycznia. Dopisują się kolejni chętni. Na dzień 1 stycznia 2021 roku jest ok. 100 osób chętnych.
Według wytycznych Ministerstwa dopiero od 15 stycznia będą mogli zapisywać się koleni pacjenci, w pierwszej kolejności: nauczyciele i seniorzy na szczepienia populacyjne przeciwko Covid-19.
 
Jak konkretnie będzie wyglądała rejestracja tych pacjentów?
Czekamy na wytyczne. Najprawdopodobniej lekarz rodzinny będzie wystawiał e-skierowanie, które jest ważne 60 dni, a pacjent będzie musiał sam zadzwonić i umówić się w wybranym punkcie szczepień. W późniejszym terminie podamy informacje kontaktowe do zapisów.
 
Ile osób jesteśmy w stanie zaszczepić na godzinie?
Optymistyczna wersja to 6 pacjentów na godzinę. Ale to też zależeć będzie od samego pacjenta, bo on musi wypełnić ankietę, zależy jak sprawnie to zrobi i musi być dokładnie przebadany.
 
Skąd trafiają szczepionki do punktu szczepień?
Szczepienia przyjeżdżają z Agencji Rezerw Materiałowych tylko raz w tygodniu, w poniedziałki. Przyjeżdżają na konkretne zamówienie.
 
W jednym opakowaniu jest 15 fiolek. Z jednej fiolki wg. wytycznych, można zaszczepić do 6 osób, reszta to odpad medyczny. Zatem z jednego transportu w poniedziałek można zaszczepić 90 osób, a szczepienia mogą trwać do piątku, bo potem szczepionka traci ważność.
Są też wytyczne, by jak najmniej marnować tych szczepionek. Mogą być one podawane tylko przez 120 godzin od wyciągnięcia ich z głębokiego mrożenia. A wyciągane są tuż przed transportem, bo potem są przewożone w lodówkach i przechowywane też są w lodówkach.
Zatem od poniedziałku są one ważne przez 5 dób, tylko do piątku (czas liczy się od godziny wyciągnięcia szczepionki z głębokiego mrożenia).
 
Szczepienia więc mogą odbywać się od poniedziałku do piątku i tylko wtedy mogą być przyjmowani pacjenci na szczepienia.
Jeśli pacjent nie przejdzie kwalifikacji, bo np. jest chory, to ta szczepionka podawana jest kolejnej osobie z listy.
 

RODO klauzula informacyjna
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.