Czekamy na pacjentów pulmonologicznych

13. pacjentów pulmonologicznych ma już przyjętych Wojewódzki Specjalistyczny ZZOZ Szpital w Wolicy, który od 1 lipca tego roku zajmuje się na nowo swoją działalnością statutową, czyli m.in. leczeniem chorób płuc i gruźlicy oraz leczeniem nowotworów. Placówka od lat jest bardzo dobrze oceniona w zakresie leczenia i diagnostyki chorób pulmonologicznych. Teraz czeka na nowych pacjentów pulmonologicznych.

Po ponad dwumiesięcznej działalności jako szpitala jednoimiennego, po wygaszeniu tej działalności, na nowo przyjmuje pacjentów z chorobami układu oddechowego.

Na konferencji prasowej zorgaiowanej 2 lipca 2020r. dyrektor szpitala Sławomir Wysocki mówił o tym jak cała kadra z poświęceniem walczyła o życie i zdrowie pacjentów.
Natomiast Renata Zdobych specjalista ds. epidemiologii szpitala w Wolicy wyjaśniła jak wyglądała procedura odkażania szpitala po działalności "covidowej", by móc bezpiecznie przyjąć nowych pacjentów.

- 22 czerwca wysłaliśmy ostatnich pacjentów covidowych, przeprowadziliśmy dezynfekcję szpitala specjalnym preparatem z certyfikatem wirusobójczym w stosunku do Sars-Cov-2. Szpital jest czysty i bezpieczny -mówiła Renata Zdobych koordynator szpitala w zakresie epidemiologii.

Podsumowanie sytuacji szpitala od 23 kwietnia do 22 czerwca 2020 przedstawił dyrektor Sławomir Wysocki.
- W czasie pełnienia funkcji jednoimiennego jednoprofilowego szpitala zakaźnego hospitalizowano 133 chorych, w tym 99 kobiet i 34 mężczyzn. Poniżej 60 roku życia mieliśmy 5 chorych w tym najmłodszy miał 23 lata, a najstarszy 52 lata. W przedziale wiekowy miedzy 60-70 lat było 19 chorych, najmłodszy 60 lat, a najstarszy 70 lat. Powyżej 70 roku życia było 109. chorych w tym najmłodszy 71 lata, a najstarszy 98 lat.


Na szczególną uwagę zasługuje liczba ozdrowieńców. Mieliśmy ich 73 co stanowi 67,6% leczonych w naszym szpitalu w Wolicy. To bardzo dobry wynik - mówił dyrektor Wysocki.


Rozkład płci chorych (99 kobiet, a tylko 34 mężczyzn) nie wynika z większej skłonności kobiet do zakażenia koronawirusem. Wynika natomiast z tego, że pacjenci pochodzili z DPS i ośrodków opieki gdzie w większości przebywają kobiety.


Zgonów mieliśmy w czasie działalności szpitala jednoimiennego było 29, w tym u 27 rozpoznano jako przyczynę COVID-19.
Dwie osoby w trakcie działalności covidowej przewiezione zostały do szpitala do Poznania, bo wymagały pomocy chirurgicznej - podkreśla dyrektor Wysocki.

Kadra szpitala w Wolicy została przebadana, wyniki na SARS-COV-2 u wszystkich są ujemne i wszyscy są zdrowi. NFZ zapłaci za badania.

 

Tekst/Foto: W.Przybylska

RODO klauzula informacyjna
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.